Tournaments Crawford Cup Back
Crawford Cup (Season 2024)

A popular Club tournament that delivers some great polo later into the season.


Tournament Fixtures & Results

League Match

16th July 2024
Team & Results
HK POLO (5) vs MONO POLO (6)
Team 1 Players
Kirstie Otamendi 1
Iyad Omari 0
Patrick Ephson 1
Hamid Ali 2
4
Team 2 Players
Derek Maclennan 0
Hamish Maclennan 0
Nicolas Leal 2
Luca Zindel 2
4
Time 2:30pm
Umpire 1 W. Melville-Smith
Umpire 2 E. Morris-Lowe
Referee R. Leake
Ground Ground 8
19th July 2024
Team & Results
HARUM SCARUM (6.5) vs TCHOGAN (7)
Team 1 Players
Jonathan Hare 0
Melanie Hare -1
Phil Seller 2
Eugenio Imaz 3
4
Team 2 Players
Heiko Voelker 0
Nicholas Hiller 1
Estanislao Darritchon 2
Max Voelker 2
5
Time 11:30am
Umpire 1 D. Otamendi
Umpire 2 O. Mancini
Referee J. Clover
Ground Ground 6
Team & Results
HK POLO (6) vs JEHANGIRI POLO (7)
Team 1 Players
Kirstie Otamendi 1
Iyad Omari 0
Patrick Ephson 1
Hamid Ali 2
4
Team 2 Players
Muhammad Anas Zia Jehangiri -1
Frederick Benyon 0
Josh Clover 2
Oscar Mancini 3
4
Time 5:15pm
Umpire 1 P. Seller
Umpire 2 F. Boudou
Referee J. Hare
Ground Ground 8
23rd July 2024
Team & Results
CARISBROOKE vs TCHOGAN
Team 1 Players
Jayne Rumsey 0
Milo Manton 0
Oliver Heard 1
Edward Morris-Lowe 3
4
Team 2 Players
Heiko Voelker 0
Nicholas Hiller 1
Estanislao Darritchon 2
Max Voelker 2
5
Time 4:00pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
Team & Results
JEHANGIRI POLO vs MONO POLO
Team 1 Players
Muhammad Anas Zia Jehangiri -1
Frederick Benyon 0
Josh Clover 2
Oscar Mancini 3
4
Team 2 Players
Derek Maclennan 0
Hamish Maclennan 0
Nicolas Leal 2
Luca Zindel 2
4
Time 5:15pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
25th July 2024
Team & Results
CARISBROOKE vs HARUM SCARUM
Team 1 Players
Jayne Rumsey 0
Milo Manton 0
Oliver Heard 1
Edward Morris-Lowe 3
4
Team 2 Players
Jonathan Hare 0
Melanie Hare -1
Phil Seller 2
Eugenio Imaz 3
4
Time 4:00pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
Team & Results
LIBERTINE vs THE MIRROR/TEQ
Team 1 Players
Olympia Paus 0
Alexander Nix 1
George Copcutt 0
Timi Badiru 3
4
Team 2 Players
Sarkis Gabrelian -1
Jeremy Pemberton 1
Oliver Fanshawe 2
TBA 0
2
Time 5:15pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
26th July 2024
Team & Results
MING YUN vs TCHOGAN
Team 1 Players
Arno Liu 0
Tom Armitage -1
Will Melville-Smith 2
Adolfo Casabal 3
4
Team 2 Players
Heiko Voelker 0
Nicholas Hiller 1
Estanislao Darritchon 2
Max Voelker 2
5
Time 11:00am
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
Team & Results
ELZANA POLO vs HK POLO
Team 1 Players
Conrad Odogwu -1
Ulysses Hu 0
Fred Thame 2
James Mann 3
4
Team 2 Players
TBC 0
Iyad Omari 0
Will Drewitt 2
Hamid Ali 2
4
Time 4:00pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
Team & Results
CADENCE vs KILNWOOD PARK/PORTO RONCO
Team 1 Players
Elodie Avarguez 0
Mo Ladan 0
Nick Beitner 1
Roddy Williams 3
4
Team 2 Players
Leander Sautter -1
Konstantin Schweinitz 0
Thilo Sautter 1
Hissam Ali Hyder 4
4
Time 5:15pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
27th July 2024
Team & Results
LIBERTINE vs MAD DOGS
Team 1 Players
Olympia Paus 0
Alexander Nix 1
George Copcutt 0
Timi Badiru 3
4
Team 2 Players
George Cadogan 0
Logan Anderson 1
Alan Fall 1
Mark Emerson 2
4
Time 10:30am
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
28th July 2024
Team & Results
ELZANA POLO vs MONO POLO
Team 1 Players
Conrad Odogwu -1
Ulysses Hu 0
Fred Thame 2
James Mann 3
4
Team 2 Players
Derek Maclennan 0
Hamish Maclennan 0
Nicolas Leal 2
Luca Zindel 2
4
Time 12:00pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
30th July 2024
Team & Results
CARISBROOKE vs MING YUN
Team 1 Players
Jayne Rumsey 0
Milo Manton 0
Oliver Heard 1
Edward Morris-Lowe 3
4
Team 2 Players
Arno Liu 0
Tom Armitage -1
Will Melville-Smith 2
Adolfo Casabal 3
4
Time 4:00pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
Team & Results
ELZANA POLO vs JEHANGIRI POLO
Team 1 Players
Conrad Odogwu -1
Ulysses Hu 0
Fred Thame 2
James Mann 3
4
Team 2 Players
Muhammad Anas Zia Jehangiri -1
Frederick Benyon 0
Josh Clover 2
Oscar Mancini 3
4
Time 5:15pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
31st July 2024
Team & Results
CADENCE vs MAD DOGS
Team 1 Players
Elodie Avarguez 0
Mo Ladan 0
Nick Beitner 1
Roddy Williams 3
4
Team 2 Players
George Cadogan 0
Logan Anderson 1
Alan Fall 1
Mark Emerson 2
4
Time 4:00pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
Team & Results
KILNWOOD PARK/PORTO RONCO vs THE MIRROR/TEQ
Team 1 Players
Leander Sautter -1
Konstantin Schweinitz 0
Thilo Sautter 1
Hissam Ali Hyder 4
4
Team 2 Players
Sarkis Gabrelian -1
Jeremy Pemberton 1
Oliver Fanshawe 2
tba 0
2
Time 5:15pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
1st August 2024
Team & Results
HARUM SCARUM vs MING YUN
Team 1 Players
Jonathan Hare 0
Melanie Hare -1
Phil Seller 2
Eugenio Imaz 3
4
Team 2 Players
Arno Liu 0
Tom Armitage -1
Will Melville-Smith 2
Adolfo Casabal 3
4
Time 2:30pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground

Semi-Final

3rd August 2024
Team & Results
TBC
Team 1 Players
TBC 0
TBC 0
TBC 0
TBC 0
0
Team 2 Players
TBC 0
TBC 0
TBC 0
TBC 0
0
Time 10:30am
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
Team & Results
TBC
Team 1 Players
TBC 0
TBC 0
TBC 0
TBC 0
0
Team 2 Players
TBC 0
TBC 0
TBC 0
TBC 0
0
Time 1:30pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground

Sub-Semi-Final

3rd August 2024
Team & Results
TBC
Team 1 Players
TBC 0
TBC 0
TBC 0
TBC 0
0
Team 2 Players
TBC 0
TBC 0
TBC 0
TBC 0
0
Time 11:45am
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground
Team & Results
TBC
Team 1 Players
TBC 0
TBC 0
TBC 0
TBC 0
0
Team 2 Players
TBC 0
TBC 0
TBC 0
TBC 0
0
Time 3:00pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground

Sub-Final

4th August 2024
Team & Results
TBC
Team 1 Players
TBC 0
TBC 0
TBC 0
TBC 0
0
Team 2 Players
TBC 0
TBC 0
TBC 0
TBC 0
0
Time 12:00pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground

Final

4th August 2024
Team & Results
TBC
Team 1 Players
TBC 0
TBC 0
TBC 0
TBC 0
0
Team 2 Players
TBC 0
TBC 0
TBC 0
TBC 0
0
Time 3:00pm
Umpire 1 .
Umpire 2 .
Referee .
Ground